سیف راه آخر را زودتر انتخاب کرد/ تزریق پول پرقدرت به اقتصاد توسط بانک مرکزی

[ad_1]

درحالی که ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در تازه ترین یادداشت تلگرامی خود آخرین راهکار حل بحران موسسه کاسپین را استفاده از منابع بانک مرکزی عنوان کرده که مسئولان كاسپين اعلام می کنند 680 میلیارد تومان از کسری سپرده های مردم را بانک مرکزی پرداخت کرده است.

گروه اقتصادی: سیف طی دو شب گذشته در یادداشت هایی که در آخرین ساعات شب در کانال تلگرام خود منتشر می کند، از اقدامات بانک مرکزی برای حل بحران موسسه غیرمجاز کاسپین گزارش داده است. در آخرین یادداشتی که به همین منظور نوشته از سه راه حل برای حل مشکل سپرده های کاسپین خبر داده است.

سیف راه آخر را زودتر انتخاب کرد/ تزریق پول پرقدرت به اقتصاد توسط بانک مرکزی

به گزارش بولتن نیوز، سیف نوشته است: سه راه وجود دارد:

الف ـ تأمین کسری از محل منابع پرقدرت بانک مرکزی؛

قطعا تزریق منابع پرقدرت و تورم ‌زا از سوی بانک مرکزی به افزایش رشد پایه پولی و رشد نقدینگی منجر شده و نتیجه آن تورم و افزایش سطح قیمت‌ها در جامعه است كه به معني کاهش قدرت خرید كليه 80 میلیون نفر آحاد جامعه ایرانی خواهد بود. در واقع کسری این موسسات از جیب تمام افراد جامعه پرداخت می‌شود.

ب ـ تأمین کسري از محل بودجه عمومي؛

در اين روش به دلیل چسبندگی هزینه‌های جاری (حقوق و دستمزد) تحميل آن به بودجه دولت در حقيقت به کاهش بودجه عمرانی منجر مي شود که به رشد اقتصادی و اشتغال لطمه می‌زند.

در واقع هزینه‌های تأمین کسری در اين روش همانند روش اول به کل جامعه تحمیل می‌شود و صرفا مجاری اثرگذاری آن متفاوت است.

ج ـ تأمین کسری توسط صاحبان و گردانندگان این موسسات؛

در واقع در این روش با هدف جلوگيري از تخصيص پاداش به سوء استفاده كنندگان، کسری به وجود آمده توسط مسئولیني که با رفتارهای غیرحرفه‌ای، سودجویانه و رانت‌خوارانه خویش، این زیان‌ها را به وجود آورده‌اند، تامین و جبران مي شود. در این راهبرد، براساس منابع مالی موجود در موسسه و در هماهنگی با مرجع قضایی در مرحله اول سطح مشخصی از سپرده‌ها تأمین و بازپرداخت گردیده و حقوق سپرده‌گذاران تا سطح تعیین شده بازپرداخت می‌شود و در مرحله بعد به منظور تعيين تكليف بقيه سپرده ها و مطالبات مردم، ضمن ارزيابي كامل دارايي ها نسبت به تصفيه حساب از محل داراييها اقدام مي شود. بديهي است با توجه به مسؤليت و عامليتي كه مؤسسين و صاحبان تعاوني هاي غير مجاز در ورود خسارت داشته اند مسؤليت هرگونه كسري در تصفيه حساب با سپرده گذاران بر عهده آن ها خواهد بود و مرجع قضايي تلاش مي كند داراييها و اموال متهمين را به دقت شناسايي و از محل آن اقدام نمايد. بانك مركزي نيز در كنار ساير نهادهاي مسئول با هدف تامين منافع و حقوق سپرده گذاران فعاليت مي نمايد. در آخرين مرحله، هرگونه کسری، از طرق مختلف قانونی مانند مصادره اموال و دارايی‌های صاحبان و متولیان اين تعاوني ها تامين مي شود و اگر در انتهای امر مبلغی باقی ماند به صاحبان موسسه عودت می‌شود.

علاوه بر اين به رغم محدوديت هاي موجود، بانك مركزي براي تسريع در امكان دسترسي هموطنان عزيز به بخشي از سپرده خود، اقدام به برقراري موقت خط اعتباري نموده است.

راهی که بانک مرکزی رفت

سیف درحالی تزریق پول پرقدرت را به کشور از طریق خط اعتباری بانک مرکزی تقبیح می کند که مسئولان موسسه کاسپین که طی ماههای گذشته محور چالش های بزرگ شبکه پولی کشور شده اند، اعلام کرده اند که ٨٠٠ ميليارد تومان از مطالبات سپرده گذاران آماده شده که از این میزان ٦٨٠ ميليارد تومان ان را بانک مرکزی از طریق خط اعتباري تامین کرده که این رقم در حال افزایش است.

سیف راه آخر را زودتر انتخاب کرد/ تزریق پول پرقدرت به اقتصاد توسط بانک مرکزی

فارغ از خوب و بد اين رويه و مخاطرات اخلاقي واضح آن، حالا كه عملا بدنه اصلي مطالبات با پمپاژ پول پرقدرت بانك مركزي تسويه مي شود، این سئوال مطرح است که اگر بنا بود ذخاير بانك مركزي اينقدر بي دريغ و هزینه شود، علت ٢ سال تاخير از تابستان ٩٤ و بزرگ شدن حجم مطالبات و تشكيل موسسه مجاز كاسپين و امضاي رييس كل پای مجوز آن و كشيدن پای همه اعتبار حاكميت به اين مساله چه بوده است؟

 چرا بانك مركزي قدرت چانه زني با سپرده گذاران موسسه غير مجاز فرشتگان را رها كرد و با دست خودش ان ها را به سپرده گذاران موسسه مجاز كاسپين بدل كرد كه حالا همان ذخائري كه نمي خواست مصرف كند را چند برابر بيشتر باز كند؟

نکته قابل توجه این است که حتما آقای سیف بهتر از همه می داند که علاوه بر متورم شدن اين بدهي با بهره در اين دو سال، بسياري از سپرده گذاران موسسه قبلي از منابع ديگر هم به سپرده خود نزد كاسپين مجاز افزوده اند!

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *